Budowa systemy kominowego wg Perfect cz.1 - Zbiornik kondensatu
Podlega największym obciążeniom konstrukcyjnym, długotrwałemu oddziaływaniu wilgoci i agresji chemicznej kondensatu. Zbiornik kondensatu – ma kluczowe znaczenie dla jakości i trwałości systemu kominowego.
2015-08-21, 07:13

Zbiornik kondensatu to element systemu kominowego, na którym opiera się cała konstrukcja wewnętrzna przewodu spalinowego. Również w tym miejscu zbiera się wilgoć powstała na skutek zjawiska kondensacji lub opadów atmosferycznych. Zapewnia on stabilność przewodu oraz odprowadza nadmiar wilgoci z komina. Powinien to być element stabilny, odznaczać się bardzo dobrymi parametrami konstrukcyjnymi, nienasiąkliwością i odpornością na agresję chemiczną.

Zbiorniki kondensatu muszą posiadać wszystkie kominy dedykowane do pracy w trybie mokrym. Zdarza się również, że zbiorniki kondensatu możemy spotkać w kominach przeznaczonych do pracy w trybie suchym, jednak w tym przypadku służą do odprowadzania deszczówki, która może się przedostać do komina podczas intensywnych opadów atmosferycznych.

Zbiornik kondensatu montujemy jako pierwszy element komina. Ma on zagwarantować nie tylko zebranie wilgoci z wnętrza przewodu, ale stanowić także podparcie dla wszystkich pozostałych elementów systemu. Dodatkowo, dzięki swojej konstrukcji ma ułatwić proces wentylowania wełny mineralnej w kominach izolowanych. Warunkiem jest prawidłowy montaż izolacji, który przez wielu producentów jest błędnie opisany w instrukcjach montażu.

W zależności od rodzaju paliwa, sprawności kotła i lokalizacji, w kominie pojawia się zjawisko kondensacji pary wodnej. Powstaje w ten sposób, w dużych ilościach agresywny chemicznie kondensat. W skrajnych przypadkach możemy mówić nawet o kilkunastu litrach tego płynu na dobę. Kondensat, który zebrał się w misie kondensatu, w zależności od ilości, pozostawiamy do odparowania lub odprowadzamy do kanalizacji. W przypadku kotłów o większej mocy kondensat należy odprowadzić do neutralizatora.

Podczas montażu systemu kominowego należy pamiętać o zapewnieniu swobodnego dostępu do stopy komina oraz przewidzieć taką lokalizację zbiornika kondensatu, która będzie umożliwiała swobodne odprowadzenie zgromadzonej cieczy. W tym celu należy rozpocząć montaż stopy komina na cokole, który stanowi zabetonowany pustak kominowy. W pobliżu komina należy zlokalizować przewód wewnętrznej kanalizacji sanitarnej tak aby była możliwość ewentualnego odprowadzenia wilgoci z komina.

Zbiornik kondensatu jest kluczowym z punktu widzenia konstrukcji i późniejszej eksploatacji elementem systemu kominowego, dlatego warto zwrócić uwagę na jego jakość. Najlepsi producenci, mający stosowną wiedzą i doświadczenie oraz dążący do zapewnienia produktów najwyższej jakości nie oszczędzają na tym elemencie. Oferowane zbiorniki kondensatu są masywne, wytrzymałe konstrukcyjnie i odporne na agresywne działanie kwasów. Taka konstrukcja zbiornika kondensatu gwarantuje długoletnie, bezproblemowe użytkowanie i zadowolenie klientów.

Artykuł powstał przy współpracy doradców technicznych firmy Perfect. Perfect jest nowoczesnym producentem systemów kominowych. Do produkcji używane są najlepsze, perfekcyjnie dopasowane półprodukty gwarantujące najwyższy poziom bezpieczeństwa oraz długoletnie bezproblemowe użytkowanie.

Kominy systemowe Perfect posiadają najwyższą klasę jakości i bezpieczeństwa, potwierdzoną certyfikatami renomowanych, europejskich jednostek certyfikujących.

KONTAKT / AUTOR
Łukasz Maćkowiak
prezes
Nowabud OSB sp. z o.o.
502-359-314
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.